Whatsapp

Tek Kompenentli Soğuk Yol Boyası ile: Karayolları standardına (TS EN 1871 ve TS EN 1436) uygun akrilik reçineden imal edilen klor kauçuk soğuk yol boyası graco line lazer makinası ile püskürtülür. Otopark ve yol çizgilerinde m2 sarfiyatı 600-700 gr, yaya geçitleri ve yönlendirme oklarında ise m2 sarfiyatı 700-900 gramdır. Kuruma süresi hava şartlarına bağlı olarak 1-4 saat arasıdır. Mat ve pastel bir tonda görünüme sahip olup, kapalı alanlarda kirlilik ve temizlenme oranı orta derecededir. Yıpranma süresi belediye yollarındaki kullanım yoğunluğuna bağlı olarak (yılda 1.000.000 tekerlek geçişi üzerinden) 6 ile 18 ay arası , açık otoparklarda eşdeğer sonuçlar, kapalı otoparklarda ise diğer sonuçlardan daha uzun bir süre kullanılabilir. Maksimum kullanım garantisi 12 aydır.

Soğuk Yol Boyasının Çeşitleri

  • Akrilik/beton zeminler için: MMA esaslı akrilik solvent bazlı soğuk yol çizgi boyasıdır. Bu boya hertürlü beton zeminli yolların, beton zeminli otoparkların, beton zeminli fabrika, depo ve antrepoların yatay işaretlemelerinde kullanılır. Yüzeylere püskürtülmek suretiyle uygulanır ve dilenirse üzerine serpilen cam kürecikleri ile ışığın yansıtılması sağlanarak gece görünülürlüğü artırılabilir. İçinde bulunan pigmente bağlı olarak istenilen her renk üretilebilmektedir.
  • Klor kauçuk/asfalt zeminler için; Alkid reçine esaslı solvent bazlı soğuk yol çizgi boyasıdır. Bu boya hertürlü şehir içi ve şehirler arası yolun ve asfalt zeminli otoparkların çizilmesinde kullanılır. Klor kauçuk modifiyeli alkid esaslı yol çizgi boyası Türkiye’de kullanılan en yaygın yatay işaretleme boyasıdır. Yüzeylere püskürtülmek suretiyle uygulanır ve dilenirse üzerine serpilen cam kürecikleri ile ışığın yansıtılması sağlanarak gece görünülürlüğü artırılabilir. İçinde bulunan pigmente bağlı olarak istenilen her renk üretilebilmektedir.

6-2-1-1-2- Çift Kompenantlı/Serme MMA Soğuk Yol Boyası ile; Karayolları standardına (TS EN 1871 ve TS EN 1436) uygun metil metakrilat esaslı reçineye ek olarak pigment ve dolgu maddelerinin bileşimi ile imal edilen iki kompenantlı soğuk yol boyası, özel serme makinası ve el aparatlarıyla dökme usulü yere serilerek uygulanır. Çift komponant yol çizgi boyaları bileşenlerinin belirli oranlarda karıştırılmasıyla oluşan reaksiyon ile sertleşerek sürüldüğü yüzeye yapışan fiziksel ve kimyasal dayanımı çok yüksek bir üründür. Kuruma, toz halindeki B bileşeninin yaş halindeki A bileşeniyle karıştırılması sonucunda oluşan kimyasal reaksiyon ile gerçekleşir. Karışımdan sonra 7-8 dakika içerisinde uygulanması gerekir. Boyanın kalınlığının ihtiyaca göre 1-2-3-4-5…mm olarak ayarlanabilir. İstenirse üzerine cam küreciği dökülerek gece görüşü artırılabilir. Kuruma süresi hava şartlarına bağlı olarak 10-25 dakika arasıdır. Karayollarındaki ömrü 24-36 ay arasıdır, trafik yoğunluğunun az olduğu yerlerde bu sürenin aşıldığı görülmüştür. Yönlendirme okları, yaya yürüme yolları,güvenlik-yavaşlama çizgileri, şerit ayırıcı çizgiler, rampa tırmanma çizgileri doğru kullanım alanlarıdır. Maksimum kullanım garantisi 24 aydır.

Termoplastik Sıcak Yol Boyası ile; Karayolları standardına (TS EN 1871 ve TS EN 1436) uygun rosin ester reçine esaslı imal edilen termoplastik boya, belirli sıcaklıklarda (180-220C0) eritildikten sonra, uygun cihazlar vasıtası ile yol yüzeyine püskürtülerek uygulanan sıcak bir yol çizgi boyasıdır. Kuruma süresinin kısa olması trafiğe engel olmadan uygulama avantajı sağlamaktadır, bu özelliğiyle genel olarak, bölünmüş yollar,otoyollar ve şehir içi ana arter yollarda uygulanır. Uçucu bileşeni olmadığı için çevreye herhangi bir zararı yoktur. Kuruma süresi 4-5 dakikadır. *Pötikaremimari’nin şu an için termoplastik sıcak yol çizgi boya uygulaması yoktur. Yukarıdaki metin bilgi amaçlı verilmiştir.

Epoksi Boya ile; Epoksi ve vinil reçine kombinasyonlu, alkid esaslı klor kauçuk modifiyeli iki komponentli mat, düz soğuk yol çizgi boyasıdır. Kimyasal maddelere dayanıklı, renk değiştirmeyen, yüksek örtücülük ve mükemmel aşınma direncine sahiptir. Mekanik direnci yüksek olduğundan yüzeylerde uzun süreli kalıcı film oluşturur. 1. ve 2. komponentler karışım oranına dikkat edilerek birbirleriyle iyice karıştırılmalı ve 5-10 dakika dinlendirilmelidir. Uygulama şekline ve hava sıcaklığına bağlı olarak; Epoksi Yol Çizgi Boyası %5-10 oranında Epoksi Yol Çizgi Boya Tineri ile inceltilerek; graco line lazer makinası ile püskürtülür. Karışım maximum 6 saat içinde kullanılmalıdır. Dokunma kuruması ortalama 2 saat Tam kuruma ortalama 8osaat içerisinde olur.

Copyright © Meridyen Trafik | Boyama AppveWeb.site